Subcommittees
Epitaxy and Semiconductor Processing
Åsa Haglund, Chalmers University of Technology, Sweden, Subcommittee chair
Piotr Perlin, Unipress, Poland,
Peter Smowton, Cardiff University, UK
Tetsuya Takeuchi, Meijo University, Japan
Tim Wernicke, TU Berlin, Germany
Wolfgang Stolz, University of Marburg, Germany
High-frequency devices
Jan Grahn, Chalmers University of Technology, Sweden, Subcommittee chair
Sylvain Bollaert, Univ. de Lille, IEMN, France
Dae-Hyun Kim, Kyungpook National University, South Korea
Gerry Mai, Northrup Grumman, USA
Urban Westergren, KTH Royal Institute of Technology, Sweden
Power Electronics
Elison Matioli, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL), Subcommittee chair
Masataka Higashiwaki – National Institute of Information and Communications Technology (NICT), Japan
Rüdiger Quay, Fraunhofer Institute (IAF), Germany
Micheal Uren, University of Bristol, UK
Kevin Chen, The Hong Kong University of Science and Technology
Photonic devices and related technologies
Johan Peter Reithmaier, Universität Kassel, Germany, Subcommittee chair
Hideki Yagi, Sumitomo Electric, Japan
Yoshiaki Nakano, University of Tokyo, Japan
Shinji Matsuo, NTT, Japan
Alexey Belyanin, Texas A&M University, USA
Sudharsanan Srinivisan, Hewlett Packard, USA
Guang-Hua Duan, 3SP Technologies, France
Jesper Mörk, DTU, Denmark
Martin Möhrle, Fraunhofer, HHI, Germany
Nanostructures, Novel Materials and Characterization
Kimberly Dick Thelander, Lund University, Sweden, Subcommittee chair
Jessica Boland, University of Manchester
Sonia Conesa-Boj, Delft University of Technology
Marta de Luca, University of Basel
Novel Device Concepts, Physics, Spintronics, Ferroelectrics, etc.
Lyubov Belova, KTH, Subcommittee chair
Wide-bandgap materials
Anders Hallén, Royal Institute of Technology, Sweden, Subcommittee chair
Jim Speck, UCSB, USA
Eva Monroy, CEA, France
Qin Wang, RISE/KTH, Sweden
Juris Purans, Institute of Solis State Physics (ISSP), Latvia
Andrej Kuznetsov, University of Oslo (UiO), Norway
Czeslaw Skierbiszewski, UNIPRESS, Poland
Oliver Bierwagen, Paul Drude Institute, Germany
Jawad Ul Hassan, Linköping University (LiU), Sweden
Vanja Darachieva, Linköping University, Sweden
Adolf Schöner, Ascatron, Sweden
Subramaniam Arulkumaran, Nanyang Technological University (NTU), Singapore
Nanocarbon and 2D Materials
Max Lemme, RWTH Aachen University, Germany, Subcommittee chair
Jiantong Li, Royal Institute of Technology, Sweden
Mario Lanza, Soochow University, China
Anderson Smith, Chalmers University of Technology, Sweden
Organic Semiconductors and Flexible Electronics
Fengling Zhang, Linköping University, Sweden, Subcommittee chair
Wenjing Tian, Jilin University, China
Kajsa Uvdal, Linköping University, Sweden
Christian Muller, Chalmers University of Technology, Sweden